Vlastnosti sádrokartonu

Základní sériově vyráběné sádrokartonové desky se vzhledem ke svému užití rozlišují barevně. Barvy desek se liší podle technologických či fyzikálních vlastností sádrokartonu, jim pak odpovídá i cena.

Bílý sádrokarton je základním typem sádrokartonových desek běžně využívaných při suché sádrokartonové výstavbě či rekonstrukcích. Logicky je ze všech typů sádrokartonových desek nejlevnější.

Typickou vlastností červeného sádrokartonu je silnější vrstva a tedy zvýšená pevnost materiálu. Tento typ sádrokartonu je využíván ke zlepšení protipožární ochrany. Většinou je však projektován do speciálních typů zástaveb jako bezpečnostní prvek zamezující šíření požáru. Při běžných stavebních úpravách se prakticky nepoužívá.

Zelený sádrokarton, označovaný RBI, byl vyvinut pro speciální využití ve vlhkých prostorách. Sádrokarton je z vnější strany ošetřen impregnační vrstvou, která zamezuje možnému styku s vodou a tím i jeho možnému poškození následkem nadměrné vlhkosti. V případě použití obyčejných (bílých) desek v prostorách s vyšší vlhkostí (koupelny, okolí bazénů, kuchyně) by materiál absorboval vzdušnou vlhkost z prostředí a dříve či později by tak došlo k jeho nevratnému poškození. Navíc by se nám postupně začaly šířit i plísně, stejně jako ve starých umakartových stěnách.

Vlastnosti zeleného sádrokartonu: zelený sádrokarton je v porovnání s jinými konkurujícími materiály velmi levný a navíc má mnoho různých alternativ svého využití. Sádrokarton je snadno opracovatelný a výstavba s ním je rychlá, s minimem odpadu. Dalšími výhodami jsou jeho dlouhá trvanlivost a nehořlavost. Z hlediska mechaniky je pak výhodou zeleného sádrokartonu jeho zvýšená pevnost. Proto můžeme do nenosných konstrukcí ze zeleného sádrokartonu kotvit jiné konstrukce, například koupelnový nábytek, umyvadla, různé regály či kuchyňské linky.

Uplatnění zeleného sádrokartonu: jako moderní trend se jeví náhrada sádrokartonu za dříve často používaný umakart. Stará umakartová bytová jádra dnes nahrazujeme novými materiály. A právě při porovnání s umakartem je sádrokarton ve všech směrech lepší volbou. Bytové jádro rekonstruované za užití zeleného sádrokartonu vám bude sloužit dlouho a efektivně. Sádrokartonová konstrukce navíc nezatíží konstrukci domu, je obdobně lehká jako příčky z původního umakartu.

 

Modrý sádrokarton "Rigips" v systémových sádrokartonových konstrukcích výrazně snižuje hladinu hluku. Jeho přední vlastností je zlepšení akustického konfortu všech místností, ať už se jedná o nový, nebo rekonstruovaný objekt.